Faqja kryesore Karta ditore e yjeve Ngjarjet astronomike 2011 Ngjarjet astronomike 2010 Flug über Marsoberfläche Astronomi Fizikė e grimcave elemntare (Fizikė bėrthamore) Saturni Artikuj Lajme mė tė reja nga Astronomia


Data e botimit tė artikulli nė gazetėn
Kėto dy fotografi i pėrkitsnin gjithashtu kėtij artikulli, por redaksia pėr arsye tė tyre nuk i ka botuar.
Galileo Galilei dhe teleskopat e tij
Radioteleskopi nė fshatin Effelsberg afėr Bonit me diametėr prej 100 m.
KURIOZITET: Ky Radioteleskop qė peshon 3200 t (saktėsisht sa 8000 elefantė) funksionon me njė prezisitet prej 0,3 mm
ARTUKUJT E TJERĖ SHKENCOR
TĖ BOTUARA NĖ GAZETA APO REVISTA NDRYSHME

NGA BIG-BENG DERI NĖ CERN
TELESKOPAT HISTORIK TĖ GALILEIT
RADIOTELESKOPI I EFFELSBERGUT
GALILEIS FERNROHR
MREKULLITĖ E UNIVERSIT
RRUGA E QUMĖSHTIT
MISIONI HAPĖSINOR
MREKULLITĖ E SATURNIT
NJOHURITĖ THEMELORE MBI UNIVERSIN
Artikull me rastin e Vitit Ndėrkombėtar tė Astronomisė 2009
BIG-BANG   TELESKOPAT E GALILEIT   RADIOTELESKOPI I EFFELSBERGUT   MREKULLITĖ E UNIVERSIT   RRUGA E QUMĖSHTIT   MISIONI HAPĖSINOR "APOLLO 11"   MREKULLITĖ E SATURNIT   NJOHURITĖ THEMELORE MBI UNIVERSIN   AUTOBIOGRAFIE E SHKURTĖR   INTERVISTA   KONTAKT